Mocą ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu został utworzony Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych.
Powyższy Rejestr stanowi realizację przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. IV dyrektywa AML).
Przepisy Unii Europejskiej zobowiązują państwa członkowskie do przechowywania informacji na temat beneficjentów rzeczywistych w centralnym rejestrze oraz do udostępniania tych informacji właściwym organom i jednostkom analityki finansowej, a także podmiotom zobowiązanym (w ramach stosowania środków należytej staranności wobec klienta).
Beneficjent Rzeczywisty to osoba fizyczna lub osoby fizyczne:
- sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
- w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
Powyższy Rejestr dotyczy Spółek prawa handlowego:
- jawnych,
- komandytowych,
- komandytowo-akcyjnych,
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- akcyjnych.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie:
https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych
https://www.podatki.gov.pl/crbr/
Zgłoszenia do rejestru należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających Rejestr, tj. licząc od dnia 13 października 2019 roku. Podmioty, które zostały wpisane do KRS po 13 października 2019 roku, mają obowiązek zgłosić dane beneficjenta rzeczywistego nie później niż w terminie 7. dni od dnia wpisu do KRS.
Zgłoszenia dokonuje się elektronicznie, opatrując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Informacje o sposobie zgłaszania są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/zgloszenie-informacji-o-beneficjentach.
Za brak wpisu grozi kara pieniężna w wysokości nawet do 1 000 000 zł.